Dnes voláme po odbourání stresu, klidu a odpočinku.

Proto len, jako nejstarší plodina vůbec, prožívá svoji renesanci.

Je ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný, nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy. Pro výrobu lněných tkanin nejsou třeba chemické úpravy jako u  tkanin jiných. Z rostliny se zpracovává stonek, ze kterého lze na textilní použití využít jen asi 10%.

Spousta lidí tvrdí, že se len mačká a je drsný…“mačká se, ale krásně“ – tvrdil jeden německý lékař ( Dr. Kneipp ), který léčil tělo i ducha zábaly v mokrém lněném prostěradle.

Len se opravdu během nošení mačká, ale to jen podrtrhuje ležérně elegantní charakter oblečení.

A drsný :o(( ? Tak  to  jste tedy  ještě  neoblékli ani jediný kousek lněného oděvu, kdo to jednou  zkusí, nerad se s ním loučí :o))

Přirozené naškrobení lnu, které lze využít pro masírování pokožky ( jak oblečení, tak i povlečení ), se však zjemní každým vypráním, kdy tkanina měkne a bělí se.

Výhod lněné tkaniny je mnoho:

  • přirozeně antibakteriální
  • chrání proti UV záření
  • vhodná pro alergiky ( resistentní vůči plísním, pylům a prachu ) nevytváří statickou elektřinu
  • nepřitahuje a nepohlcuje prach, proto se nemusí prát tak často jako bavlna
  • dobře odvádí vlhkost i teplo

Vytváří vhodnou protihlukovou bariéru v místnosti (závěsy), je schopna pohltit tolik tekutiny, kolik sama váží v suchém stavu, aniž pocitově zvlhne a dokáže vodu opět odpařit.

Hodí se na spodní součásti oděvu - spodky, košile ....

Je porézní, prodyšná, v létě chladivá a v zimě hřeje - dámská pyžama, pánská pyžama, dětská pyžama, župany, župánky ....

Vlákna tkaniny obsahují oleje, které  toto vlákno chrání  a  zároveň, při nošení  léčí  i naše tělo.

Len je nejsilnějším a nejpevnějším textilním vláknem, má podobnou sílu v tahu jako některé typy oceli, nejvíce sil má za mokra.